TAJEMNICZE „OWU” W SPRAWACH ODSZKODOWAWCZYCH

Artykuł zawiera

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) pełnią bardzo ważną rolę w procedurze zawierania umowy ubezpieczenia. Są integralną częścią polisy i regulują najważniejsze informacje dotyczące polisy. OWU akceptujemy w chwili podpisania umowy z ubezpieczycielem i obowiązkowo należy wcześniej się z nimi zapoznać, bo w OWU znajdziemy :

– postanowienia ogólne

– definicje pojęć ubezpieczeniowych

– zakres ubezpieczenia oraz czego dotyczy konkretna polisa

– zakres terytorialny ochrony ubezpieczeniowej

– wzajemne prawa i obowiązki

ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności

– czas trwania odpowiedzialności Ubezpieczyciela

– proces odstąpienia od umowy

 

Należy zwrócić szczególną uwagę na zapisy dotyczące okoliczności, w których Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkodę czyli tzw. WYKLUCZENIA! Brak „doczytania” OWU spowodował, że ostatnio naszym klientem była restauracja, która wykupiła polisę OC, gdzie w OWU ubezpieczyciel nie ponosił odpowiedzialności za szkody w gastronomii?! Innym, nagminnym wręcz przykładem są wypożyczalnie samochodów, które w wkluczeniach swoich polis mają „przywłaszczenia pojazdów”, gdzie jest to najczęstsza szkoda w tej branży!

Brak zapoznania się z OWU spowodował wielotysięczne szkody i postawił nie jednego przedsiębiorcę  na skraju upadłości!

W przypadku zaistnienia szkody lub krzywdy podstawą wypłaty jest polisa, jak i w OWU, które są komplementarne i nierozłączne. Nie można również zapominać o podstawie prawnej, którą stanowią odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego.

Przez nieuważne czytanie polis i UWU uzyskanie odszkodowania bywa problematyczne, co wiązać się może z niepotrzebnych stresem. Rozsądnym posunięciem jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty, który dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu i umiejętności wspomoże w procesie pozyskania należnego świadczenia.

Udostępnij artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Wioletta Szewczak
Wioletta Szewczak
Adwokat

Masz pytanie – napisz do mnie

Podobne artykuły

Skip to content