ROZWÓD A SEPARACJA

Artykuł zawiera

Niestety czas, w którym dwoje ludzi decyduje się na rozstanie jest bardzo trudny, a psycholodzy mówią wprost, iż rozstanie przeżywamy jak śmierć bliskiej osoby. Dochodzi do tego rozterka, jak formalnie się rozstać? Często też religia narzuca pewne zachowania. Należy podjąć decyzję ROZWÓD, a może jednak tylko SEPARACJA?

Podstawową różnicą między rozwodem a separacją jest to, że separacja jest odwracalna. Sąd, na podstawie art. 616 KRiO na zgodne żądanie małżonków orzeka o zniesieniu separacji. W tym momencie ustają wszystkie skutki separacji.  Separacja jest pewnego rodzaju przerwą w związku, która może stanowić podstawę do odbudowania i naprawienia więzi. Może zdarzyć się również tak, że przerwa utwierdzi małżonków w przekonaniu, że ich wspólne życie nie ma sensu ani racji bytu. Pozostając w separacji, nie można zawrzeć nowego związku małżeńskiego.

Rozwód natomiast powoduje ustanie małżeństwa. Ma on charakter nieodwracalny. Zgodnie z treścią art. 56 § 1 :  Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Jak wynika z powyższego, do orzeczenia rozwodu muszą spełnić się dwie przesłanki – rozpad pożycia małżeńskiego musi być zupełny i trwały. Znaczy to tyle, że żadna strona nie widzi już możliwości na odbudowanie związku.

 

Do orzeczenia separacji wystarczający jest zupełny rozkład pożycia małżeńskiego – na płaszczyźnie duchowej, fizycznej i gospodarnej.

Separacja wprowadza rozdzielność majątkową, ale nie zwalnia małżonków z pewnych obowiązków względem siebie.  To znaczy, że małżonkowie są zawsze zobowiązani do wzajemnej pomocy, jeżeli wymagają tego względy słuszności.

Ile wynosi opłata od pozwu?

Opłata w obu przypadkach wynosi stale 600 zł. W przypadku wystosowania pozwu z wnioskiem o zabezpieczenie, kwota wzrasta o 200 zł.

W przypadku separacji, która ma nastąpić na zgodny wniosek stron opłata jest niższa – wynosi 100 zł.

A co z małoletnimi dziećmi?

Zarówno przy orzekaniu separacji i rozwodu sąd bierze pod uwagę dobro małoletnich dzieci oraz to, czy nie ucierpią one przy rozłące rodziców. Rodzice powinni współpracować w kwestii ich wychowania. Mają oni prawo do kontaktu z małoletnimi, ale też obowiązki względem nich – świadczenia alimentacyjne.

Reasumując, uzyskanie separacji jest zwykle łatwiejsze niż orzeczenie o rozwodzie. Należy pamiętać również, że gdy jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd obligatoryjnie orzeka rozwód.

 

Udostępnij artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Wioletta Szewczak
Wioletta Szewczak
Adwokat

Masz pytanie – napisz do mnie

Podobne artykuły

Skip to content