JAK USTANOWIĆ OBROŃCĘ DLA PODEJRZANEGO W ARESZCIE?

Artykuł zawiera

Co do zasady tak pełnomocnika, jak i obrońcę ustanowić może osobiście sama zainteresowana osoba. Co jednak w przypadku gdy oskarżony, skazany przebywa w areszcie bądź więzieniu? Nie jest on w stanie, z oczywistych względów, pójść do kancelarii adwokackiej i wybrać obrońcę. Co więcej, adwokat również nie może udać się do takiej osoby, aby zaoferować swoje usługi. Zgodnie z art. 83 §1 kodeksu postępowania karnego obrońcę ustanawia oskarżony; do czasu ustanowienia obrońcy przez oskarżonego pozbawionego wolności, obrońcę może ustanowić inna osoba, o czym niezwłocznie zawiadamia się oskarżonego. Udzielenie upoważnienia do obrony przez inną osobę ma jednak charakter tymczasowy i warunkowy, ponieważ podlega akceptacji przez oskarżonego lub skazanego.

W praktyce polega to na tym, iż upoważnienie do obrony podpisuje najpierw osoba, która działa na rzecz oskarżonego – najczęściej matka, żona, brat, siostra, konkubina, a potem wybór ten potwierdza sam zainteresowany poprzez złożenie swojego podpisu na dokumencie upoważnienia podczas widzenia z obrońcą w areszcie lub podczas  czynności procesowych.

W przypadku osoby pozbawionej wolności niezwykle ważnym jest, aby miała ona zapewnioną odpowiednią obronę, która stanowi gwarancję sprawiedliwego postępowania sądowego. Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, iż dobry obrońca to taki, który wzbudza zaufanie wśród oskarżonych  i który z należytą uwagą zajmuje się ich sprawami. Musi być to również osoba wpisana na listę adwokatów lub radców prawnych.

W Kancelarii Stabilis troska o naszych klientów jest priorytetem, a nasza wiedza oraz doświadczenie w sprawach karnych pozwalają skutecznie reprezentować stronę.

Udostępnij artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Picture of Benjamin Kołodziej
Benjamin Kołodziej
Aplikant adwokacki

Masz pytanie – napisz do mnie

Podobne artykuły

Skip to content