DLACZEGO (MIMO WSZYSTKO) WARTO SKORZYSTAĆ Z USŁUG PRAWNIKA?

W jednym z poprzednich artykułów na naszym blogu pochyliliśmy się nad kwestią dlaczego tak niechętnie jako społeczeństwo korzystamy z pomocy prawników. W tym artykule dowiecie się Państwo dlaczego jednak warto skorzystać z takiej pomocy.

Artykuł zawiera

W polskim społeczeństwie pokutuje przeświadczenie o możliwości samodzielnego rozwiązania wszystkich problemów – często mówi się, że Polacy są specjalistami w każdej dziedzinie. Jest to oczywiście krzywdzący stereotyp, jednak niepozbawiony ziarenek prawdy. Często bowiem w pracy zawodowej spotykamy się z sytuacją, gdy klient mówi: „wydawało mi się, że to taki prosty spór. Przecież to on wjechał w moje auto, to po co mi był prawnik, skoro sprawa była oczywista” po czym okazuje się, że ostatecznie człowiekowi temu nie udaje się udowodnić swojego roszczenia lub obronić się przed narracją ubezpieczyciela, w wyniku czego nie otrzymuje należnego mu odszkodowania. Innym typowym sformułowaniem, które często słyszymy jest „ale przecież ja jestem niewinny, to po co mi obrońca”, po czym okazuje się, że w wyniku złożenia przez kogoś fałszywych zeznań człowiek ten słyszy wyrok skazujący go na pozbawienie wolności.

Oczywiście są pewne rodzaje spraw, które ze względu na swoją oczywistość i prostotę nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy, tym samym obecność prawnika nie dużo do nich wnosi. Jednak w większości przypadków sprawa – nawet na pozór oczywista – może wymagać dobrej znajomości prawa oraz procedury. Nie jest to natomiast wiedza powszechna, a przy okazji jest na tyle skomplikowana, że wymaga pomocy prawnika. Nie bez powodu możliwość wykonywania zawodu adwokata bądź radcy prawnego uzyskać można dopiero po 8 latach ciężkiej nauki.

Nie stać mnie na prawnika

Bardzo częstym argumentem przemawiającym za samodzielnym występowaniem przed sądem jest brak odpowiednich funduszy na pomoc prawną. Nie jest kłamstwem, że usługi prawne nie należą do najtańszych, jednak należy również brać pod uwagę za co płacimy. Często bowiem przeświadczenie o wysokich kosztach adwokackich bierze się z nieświadomości specyfiki pracy kancelarii i czasu, który musi ona poświęcić na analizę sprawy, sporządzenie pism procesowych, wysyłkę tych pism, przygotowanie się do rozprawy, dojazd do sądu itp. Z drugiej strony należy brać pod uwagę konsekwencję nieskorzystania z profesjonalnej pomocy. Najczęściej bowiem w przypadku przegranej sprawy nie tylko tracimy czas, ale również pieniądze (musieliśmy przecież opłacić pozew i dodatkowo musi zwrócić stronie przeciwnej koszty wynikające ze skorzystania z pomocy adwokata bądź radcy prawnego). Korzystanie z profesjonalnej pomocy w trakcie postępowania sądowego zwiększa szanse na wygraną, a z pewnością może zmniejszyć dolegliwość przegranej.

Często można również usłyszeć głosy: „wydałem tyle pieniędzy na poradę prawną i prawnik powiedział, że ze swoją sprawą nic już nie mogę zrobić. Normalnie pieniądze w błoto”. W takim przypadku słuszna wydaje się być analogia do korzystania z pomocy lekarskiej. Udając się do specjalisty również musimy zapłacić za wizytę (często nawet więcej niż za poradę prawną), a nie jesteśmy pewni czy lekarz nam pomoże – często wręcz możemy usłyszeć, że pomóc on nam nie może. Ale nawet taka informacja powinna być dla nas cenna – otrzymujemy pewność tego w jakiej sytuacji się znajdujemy. W przypadku gdyby jednak groziło nam jakieś niebezpieczeństwo prawne lub byłoby możliwe wyegzekwowanie należnych nam pieniędzy, to taka wizyta u prawnika – mimo, iż obciążająca nasz budżet – może okazać się bardzo opłacalna.

Co w przypadku, gdy naprawdę nie stać nas na usługi kancelarii prawnych? Należy pamiętać, że w każdej gminie lub starostwie funkcjonują punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, z których można skorzystać. Za porady tam udzielone nie pobiera się wynagrodzenia. Należy jednak pamiętać, że w takim punkcie możemy uzyskać wyłącznie poradę prawną – nie otrzymamy pomocy przed sądem. Więcej informacji możecie znaleźć Państwo na ten temat tutaj: LINK.

W przypadku, gdy sprawa toczy się przed sądem możliwe jest wniesienie o wyznaczenie obrońcy lub pełnomocnika z urzędu. W tym celu należy sporządzić do właściwego sądu wniosek z taką prośbą oraz załączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania (oświadczenie takie znajdziecie Państwo tutaj: LINK). Również w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej pomogą Państwu sporządzić wniosek o wyznaczenie adwokata bądź radcy prawnej z urzędu.

Nie chcę tracić energii i czasu

Innym powodem, dla którego nie decydujemy się na skorzystanie z usług prawnika jest fakt, że nie chcemy poświęcać na tę sprawę za dużo swojego czasu i energii – jesteśmy już nim zmęczeni i chcemy, aby to się zakończyło.

Rolą prawnika jest właśnie odciążyć Państwa od zajmowania się swoimi sprawami. Często bywa, że rola klienta kancelarii prawnej ogranicza się do pierwszej wizyty w kancelarii, gdzie omówione są wszelkie szczegóły, potem jednej wizycie w sądzie, gdzie klient ma odpowiedzieć na kilka pytań sądu oraz stron i na tym kończy się aktywne Państwa udział w sprawie. Wszystkim innym zajmuje się wasz adwokat bądź radca prawny. Oczywiście każda sprawa jest inna i może okazać się, że Państwa udział w sprawie będzie wymagał trochę większego zaangażowania, jednak nadal Państwa udział jest wtedy dodatkowy.

Czy warto więc korzystać z porad prawnika?

W naszym odczuciu jak najbardziej – czasami jedna porada prawna może przynieść informacje, które w jakiś sposób odmienią Wasze życia. Paradoksalnie, decydując się na odpłatną poradę prawną możecie Państwo w perspektywie czasu zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy. Jednak ostateczna decyzja czy korzystać z pomocy profesjonalisty zawsze należy do Państwa.

Jeżeli są Państwo zainteresowani umówieniem się na poradę prawną zapraszamy również do kontaktu z naszą Kancelarią.

Udostępnij artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Benjamin Kołodziej
Benjamin Kołodziej
Aplikant adwokacki

Masz pytanie – napisz do mnie

Podobne artykuły

Skip to content